חיפוש

הגז הישראלי ופוטנציאל הבריתות של ישראל 2020

עודכן ב: 9 פבר 2020

הבריתות החדשות שמיצר הגז באגן המזרחי של הים התיכון

שדה הגז לוויתן אשר נמצא מול חופי חיפה, יכול להוות גורם המשנה את התמונה האסטרטגית של ישראל מול האיחוד האירופי. אירופה כרגע תלויה על גז רוסי. אספקת גז אמינה תחרותית מבחינת המחיר מהים התיכון, יכולה לפגוע ביכולות של רוסיה להשתמש בגז שלה כמנוף לחץ פוליטי על אירופה.


ליויתן הוא שדה הגז הגדול ביותר שנתגלה, הוא ממוקם בים התיכון לחופי ישראל.

אגן הליויתן, הוא אזור העשיר בפחממנים. השדה נמצא כ- 130 ק"מ מחופי חיפה ועומקו מגיע ל- 1,500 מטר. במאגר ליויתן מוערכים כ- 21 טריליון קוב מעוקב של גז טבעי-מספיק בכדי למלא את צרכי האנרגיה של ישראל ל-40 שנים הבאות ועדיין לייצא חלק מהגז.

שדה ליויתן יכול להוות מקור לשינוי היחסים עם האיחוד האירופי. רזרבות הגז של ישראל מוערכות בכ- 455 מיליארד קוב מטר (bcm), בעוד במזרח הים התיכון נמצאים כ- 2,100 (bcm). צריכת הגז של האיחוד האירופי ב-2017 הייתה 410 bcm, מה שאומר שלישראל יש מספיק גז בכדי לספק את צרכי האיחוד האירופי.

ייצור הגז הישראלי צפוי לספק 80% מהביקוש בשנת 2020 תודות לייצור מליויתן A1.

זה מצב זה יאפשר לישראל להיות יצואנית גז באגן המזרחי של הים התיכון. שדה הגז כריש, אשר נמצאים בו רזרבות של 60 bcm נמצא תחת פיתוח וצפוי לספק גז בשנת 2021.


הגז הישראלי נותן הזדמנות לאיחוד האירופי להשתחרר במעט מאחיזתו של הגז הרוסי במשק האירופי. מוסקבה משתמשת בגז שלה כנשק פוליטי נגד האיחוד האירופי כשהיא רואה לנכון לעשות זאת. האגן של ליוויתן מציע לאיחוד האירופי אלטרנטיבה, של גז מונזל ממקור אמין בעל מחירים תחרותיים לגז הרוסי.

בינואר 2019, ישראל מצרים וקפריסין הודיעו על הקמתו של הפורום המזרח ים תיכוני לגז, שאחת המטרות שלו, היא בנתית צינור גז תת-ימי באורך של 1,200 מיילים ימיים, אשר יחבר את את אגן ליויתן לאירופה דרך קפריסין וכריתים. המועצה האירופית תרמה כ 39 מליון דולר אמריקאי לפרויקט. שעל פי התחזיות אמור להיבנות תוך 7 שנים.


באדיבות | GlobalData Oil & Gas Intelligence Center


הפיכתו של מזרח הים התיכון, לבסיס אנרגיה, היא בעלת השלכות גיאופוליטיות נרחבות. אחרי נפגשו בתל אביב עם שר האנרגיה הישראלי, כלכלותיהן של קפריסין יוון ואיטליה תלויות ביצוא של משאבים טבעיים כמו נפט. הנציב האירופי לשינוי אקלימי אמר שצינור ה- ESTMED יעזור לאיחוד האירופי להישען פחות על צינור ה- Nord Stream שמגיע מרוסיה. התפתחות זו כמובן מדאיגה את מוסקבה. רוסיה מחזיקה 54% מעתודות הגז בעולם, ו- 46% מעתודות הפחם של העולם, 14% מהאורניום העולמי, ו- 13% מהנפט. רוסיה מספקת 37% מצריכת הגז האירופית דרך החברה הממשלתית Gazprom. התלות האירופית בגז הרוסי השתלמה לרוסיה גם מבחינה כלכלית.


תוקפו של החוזה הרוסי לאספקת גז דרך צינורות אוקראיניים פג ב- 31 בדצמבר 2019. בפעם האחרונה שנערכו דיונים לחידוש חוזה ההובלה של הגז בצינורות אוקראיניים, רוסיה השתמשה במנוף לחץ בדיונים כדי להטות אותם לטובתה, על ידי סגירת הספקת הגז לאירופה ל-13 ימים באמצע החורף. התוצאה הייתה טמפרטורות נמוכות בבתים מסופיה שבבולגריה עד לרומא שבאיטליה. אם המשא ומתן לא היה מגיע לסיכום ואוקראינה לא הייתה הופכת מדינת מעבר של גז, אירופה לא הייתה חווה מחסור של גז באופן מידי אך המחירים היו מהמירים.


לפני עשר שנים ישראל הייתה תלויה בגז המצרי. היום ישראל מיצאת גז טבעי גם למצריים וגם לירדן. הסכמי יצוא כבר נוסחו לשדה ליוויתן שלב A1. ישראל תייצא 106 bcf של גז טבעי בכל שנה לירדן החל משנת 2020. גז זה יעבור דרך 65 ק"מ של צינור גז. ישראל תצטרך גישה לשווקים נוספים, והשוק האירופי הגדול הוא מטרתה ישראלית.מקורות:


https://www.insideover.com/economy/israels-eu-pipedreams-are-becoming-a-reality.html

http://arabcenterdc.org/policy_analyses/the-eastern-mediterranean-gas-forum-reinforces-current-regional-dynamics/

https://www.ft.com/content/4cfd4b1e-43eb-11e9-b83b-0c525dad548f

https://www.offshore-technology.com/comment/israel-gas-supply-2019/

6 צפיות0 תגובות