חיפוש

המטבע הווירטואלי היציב של 'קרן המטבע העולמית'.


תמונה באדיבות | SAGA


שחרור התוכניות של ליברה של פיסבוק בתחילת השנה, עוררה מחלוקת רבה, אך בוא בעת גם עוררה המון עניין בעולם הקריפטוגרפיה. הפרויקט של פייסבוק עורר עוד שחקנים להציע מטבעות יציבים משל עצמם. אחד מהם של SAGA ה-SGA יושק בעשירי בדצמבר. ה- SGA מבוסס על SDR של "קרן המטבע הבינלאומית" שזה בעצם שילוב של מספר מטבעות שהממוצע שלהם יוצר ערך אחיד. המטבעות הם: הדולר האמריקאי, הפאונד הבריטי, הארו, הין היפני, והיואן הסיני. לכל מטבע ניתן משקל שונה כמשפיע הכולל על ה-SDR וכל חמש שנים נבחן העניין מחדש (עדכון אחרון 2015) כלומר ה-SDR הוא; 41.73 דולר אמריקאי, 30.93 ארו, 10.92 יואן סיני, 8.33 ין יפני, ו-8.09 פאונד בריטי. כלומר שקלול של מטבעות אלה על פי משקלן הוא ערך ה- SDR.

חברת SAGA החליטה להנפיק מטבע וירטואלי שיהיה מוצמד לערך המשוקלל הזה ושמו הוא SGA.סוג חדש של מטבע יציב (ראה ניתן לקרוא על מטבעות יציבים)


בקצרה מטבע יציב הוא מטבע וירטואלי המוצמד לשער היציג. המטבעות הכי פופולריים מוצמדים לדולר האמריקאי, כך שאין כמעט תנודות בערך שלו, לעומת מטבעות וירטואלים אחרים שהם תנודתיים מאוד. השימוש של מטבע יציב נעשה במסחר, כלומר כאשר מטבע וירטואלי בעליה, וסוחר רוצה לממש רווחים, הוא קונה בעזרת המטבע שעלה, יותר מטבעות יציבים, והם שומרים על הערך של הרווח.

רוב המטבעות היציבים מוצמדים למטבע אחד ה-SGA יהיה מוצמד ל-SDR שהוא בעצם מטבע שנוצר בשנת 1969 ומשקלל מספר מטבעות שכול חמש שנים עוברים רוויזיה כפי שהזכרנו. מטבע זה נוצר על ידי ה- IMF (קרן המטבע העולמית) כתוספת לסוגי מטבעות חדשים ובכדי להפוך את הקרן ליותר גלובלית ומקובלת.השוואה לליברה של פייסבוק


ההודעה של פייסבוק על הנפקת מטבע יציב משל עצמה שיקרה Libra (ליברה-משקל-שקל) גרמה למהומה רבה והתנגדויות מצד הממשל האמריקאי, מכיוון שפייסבוק חברה פרטית יכולה על ידי המטבע שלה לשמות מתחת לרגלי האמריקאים את השליטה בשוק הכספים הגלובלי ולערער על מעמדו של הדולר החזק.

המטבעות של סין, ארה"ב, ואירופה.

סין הייתה בין הראשונות להודיע על מטבע וירטואלי יציב משל עצמה, אשר יוצמד לערכן של מספר חברות סיניות. הנפקת המטבע הייתה אמורה להתבצע ב-11 בנובמבר. העיניין עם חברות סיניות גדולות הוא שהן בעצם נשלטות בעקיפין או שלא בעקיפין על ידי הממשל הסיני לכן מטבע כזה לא היה "חופשי" ובעצם ישרת את האינטרסים של הממשלה הסינית.

גם ארה"ב הודיע שהיא תנפיק מטבע יציב שיהיה צמוד לדולר ומגובה על ידו. מטבע זה יקרה Frax אך עדיין זה מטבע מדינתי שלא ממש מתנתק מהמדינה לכיוון התאגידים והשווקים הכלכליים.

גם האירופאים הודיעו על השקת מטבע וירטואלי כתגובה לליברה של פייסבוק.

אך כל המטבעות האלה קשורים למדינה ולא ממש מטבעות שהן שקלול של ערכן של מספר חברות גדולות בשוק החופשי.

בינתיים בשוק המטבעות הוירטואליים ההצמדה הכי פופלרית ללא תכנון מלמעלה היא לדולר האמריקאי. אך יגיע יום שיופי מטבע יציב שהוא לא קשור במטבע מדינתי. תהליך זה יבצר על ידי הסכמה של השחקנים בשוק באופן חופשי.

מה יקרה לשליטה של המדינה בזירה הפנימית והגלובלית הרי אחד מהמנופים להשפעה ולחץ בזירה זו היא הכלכלה הלאומית וערך המטבע של כלכלה זו. מה יקרה כשמצב זה ישתנה ויחידים או ארגונים יחלו להשתמש במטבעות משל עצמם באופן אנונימי מבלי לשאול אף אחד בעצםמקורות:

https://www.imf.org/en/About/Factsheets/Sheets/2016/08/01/14/51/Special-

Drawing-Right-SDR

https://cryptopotato.com/what-are-stable-coins-the-complete-guide/

https://www.investopedia.com/terms/s/sdr.asp

https://cryptopotato.com/quicker-than-libra-saga-to-launch-a-stablecoin-pegged-to-sdr/?fbclid=IwAR0Cx1iGKD_exVrspcvFzn6cdlQiVvtzKB42in_0S96JA6Smq6TD_fWUyW8

https://www.saga.org/
6 צפיות0 תגובות
  • Facebook