חיפוש

הקיטוב הקנדי


בבחירות בקנדה שנערכו ב-21 באוקטובר השנה, ניצח ג'סטין טרודו בפעם השנייה, אולם איבד מכוחו משמעותית, ולכן יצרך להישען על ממשלת מיעוט. קנדה התפצלה בבחירות אלה משמעותית וניתן לראות שמחוזות מערביים של קנדה, הצביעו לשמרנים, מול מחוזות המרכז, הצביעו לליברלים ומפלגות אמצע. מה גם מפלגת 'הבלוק הקוויבקי', צברה עוד מושבים בפרלמנט, כלומר כוחה גדל.

(תמונה באדיבות: ויקיפדיה).


זה זמן רב שקיימת בקנדה תנועות בדלניות אשר מעט לעט "מרימות ראש". הידוע שבהם היא התנועה הבדלנית של קוויבק, אך ישנם תנועות בדלניות נוספות בעיקר במערב קנדה, בפרובינציות שהן שיש להן מעמד של מדינה בפדרציה הקנדית. אלא הן מחוזות; מניטובה, ססקצ'ואן, אלברטה, קולומביה הבריטית.


היסטוריה של הזהות המערב קנדית


'המערב', כפי מכונות הפרובינציות המערב קנדיות, בעלות זהות ואף לקולומביה הבריטית יש זהות ייחודית תרבותית, כלכלית, גיאוגרפית, ופוליטית, ולעיתים מכונה "פסיפיק קנדה". מכיוון שהיא הפרובינציה הכי מערבית אשר שוכנת מול האוקיינוס הפסיפי. לעומת זאת, מניטובה, ססקצ'ואן ואלברטה מכונות "פרובינציות הערבה" ותושביה ידועים "כבני הערבה".


הבריטים הם הראשונים שהתיישבו באזור מערב קנדה, הבריטים הקימו ממשלה 'בקולומביה הבריטית', ושלושת הפרובינציות האחרות התחלקו מאזור אחד נקרא "האזור הצפון מערבי", כאשר האזור היה תחת שלטון קנדה. לכן באזור זה של קנדה ישנה השפעה של המסורת הבריטית האנגלוסקסית, בתרבות ובפוליטיקה.(תמונה באדיבות: ויקפדיה)


הפוליטיקה של הפרובינציות


מיוני 2015 עד יוני 2017 'המפלגה הליברלית של קולומביה הבריטית' הרכיבה את הממשלה הפרובנציאלית, למרות שמה של המפלגה היא לא קשורה למפלגה הפדרלית הליברלית. והיא נתפסת כשמרנית בטבעה.

ב-2017 בעקבות הבחירות הפרובנציאליות של BC, 'המפלגה הדמוקרטית החדשה של קולומביה הבריטית' הרכיבה ממשלת מיעוט בתמיכה של 'המפלגה הירוקה של קולומביה הבריטית'

'מפלגת ססקצ'ואן' שהיא מפלגה שמרנית בטיבעה. ובאלברטה שולטת 'המפלגה השמרנית המאוחדת'. כשמה כן היא.


'הברית המערבית' בקנדה נוצרה עקב התנכרות והחרגה של הפרובינציות המרכז קנדיות של אונטריו קוויבק, כלפי המחוזות המערביים בחלוקת משאבים ובהשפעה פוליטית על האיחוד הקנדי.

דמוגרפיה ויציגיותהדמוגרפיה של קנדה


מבחינה דמוגרפית האוכלוסייה בקנדה מתחלקת בצורה כזאת; נכון ל-2011 אוכלוסיית קוויבק מונה 23.6% מאוכלוסיית קנדה. אוכלוסיית אונטריו 38.4% יחד הם מהוות כ- 62% מאוכלוסיית קנדה. מצד שני, 13.1%, 10.9%, 3.6%, 3.1%, חיים ב-BC, אלברטה, מניטובה ססקצ'ואן, יחד 30.7 אחוז מאוכלוסיית קנדה. נתון זה גורם לכך שהשפעתם של המחוזות הללו, על הפוליטיקה הפדרלית, פחותה מול המחוזות המרכזיים, מכיוון שבשיטה הקנדית, אין אפשרות לייצוג שווה לכל פרובינציה, כמו בשיטה האמריקאית, שבה כל מדינה שולחת שני נציגים לסנט ללא קשר לגודל האוכלוסייה, מה שמחזק את האיחוד האמריקאי. ב(קנדה הסנט נבחר על ידי המושל הכללי של קנדה, המייצג את המלכה, בעצת ראש הממשלה. כלומר העדפות הפוליטיות של ראש הממשלה קובעות את ההרכב של הסנט והוא לא מייצג את העדפות של כל פרובינציה. לקונגרס כל מדינה שולחת נציגים לפי גודל האוכלוסייה שלה,יחד עם הסנט, זה יוצר איזונים בשיטה הפוליטית האמריקאית) מה שמחזק את תחושת הניכור והרצון לבדלנות.הפאן הכלכלי


בקנדה נהוגה שיטה של תשלומי איזון, ותשלומי העברה שונים כלומר פרובינציות וטריטוריות (אזורים שנשלטים ישירות מאוטווה, בצפון המדינה), הזקוקים להשלמה תקציבית עקב גירעון מקבלות תקציב דרך הממשלה הפדרלית. הכסף הנחוץ מגיע מפרובינציות שאינן נמצאות בגרעון ואף נמצאות בעודף תקציבי.

מצב זה יוצר מורת רוח בעיקר בפרובינצית אלברטה, שיחסית לגודל אוכלוסיתה כלכלתה חזקה. ב- 2005 אלברטה שילמה תשלומי העברה בסך הכל של 1.1 מיליון דולר קנדי. ביחס לגודל האוכלוסייה בפרובנציה.

הפרובינציה אשר הכי נהנת מתשלומי העברה היא קוויבק אשר קבלה ב-2010, 8.5 מיליארד דולר קנדי.(בין היתר זה מה שמעכב את הקוויבקים מלעזוב את האיחוד).הגורם הגאוגרפי


אוכלוסיית הפרובנציות המערביות, מופרדת מהפרובינציות המרכזיות, על ידי אזור דליל אוכלוסין שנמצא בצפון מערב הפרובינציה המרכזית אונטריו. גודל צפון מערב אונטריו זהה כמעט בגודלו לפרובינצית מניטובה. אך אזור זה מכיל חמישית מאוכלוסיית מניטובה.

הקשר בין שני האזורים הוא קשר רופף מבחינה תחבורתית, חוץ מטיסה באוויר קשה להגיע בכבישים מאזור מרכז קנדה למערבה. הנסיעה ברכבת בין שני חלקי קנדה לוקחת כ- 36 שעות. למעשה קנדים רבים בוחרים לנוע בין שני חלקי קנדה דרך ארצות הברית, זו היא דרך קצרה יותר וזולה יותר.

מצב זה יוצר תחושה אצל המערב קנדים, שהפרובינציות שלהם, הם לא יותר מקולוניות, הנשלטות מאוטווה.השלכות הפוליטיות על מערב קנדה


מספר מפלגות פוליטיות בפרובינציות המערביות של קנדה, מאמינות שאין פתרון אחר. תנועות בדלניות קיימות בעיקר באלברטה וקולומביה הבריטית, ופחות במניטובה ססקצ'ואן. מפלגות קיימות שתומכות בהפרדות הן "הקונספת המערב קנדי", "מפלגת עצמאות המערב", ו"מפלגת הבלוק המערבי". אך מפלגות אלה לא הצליחו במיוחד.


ב- 1980 מפלגת "האיחוד" אף הציע להצטרף לארצות הברית. ב- 1995 ראש ממשלת ססקצ'ואן רוי רומנוב.

בשנת 1995, ראש ממשלת ססקצ'ואן רוי רומנוב, הקים בסתר ועדה בנושא השלכות אם קוויבק תפרוש מהאיחוד. האפשרות נלמדה והמסקנות היו, חיזוק מערכות היחסים של ססקצ'ואן עם מחוזות מערביים אחרים. הערכה נוספת הייתה שאונטריו תתקרב יותר לארה"ב מבחינה כלכלית וקנדה האטלנטית תהפוך ל-"אי". אפשרויות אחרות כללו גם פרישה מקנדה והצטרפות לארה"ב. רומנוב אמר כי קודמו אלן בלקייני בחן באופן דומה אפשרויות לססקצ'ואן במהלך התקופה.


ביולי 2003 נוצרה "מפלגת עצמאות המערב של ססקצ'ואן" (WIPS). סקר שנערך ביולי 2005 הראה ש-35.6% מתושבי ססקצ'ואן, חושבים שמערב קנדה צריכה להתחיל לחשוב על הרעיון של מדינה עצמאית במערב קנדה.

המצב באלברטה דומה, אך יחד עם זאת, באלברטה ישנו רצון גדול יותר לעצמאות של אלברטה עצמה, ולווא דווקא יחד עם מערב קנדה. "מפלגת העצמאות של אלברטה" קידמה עצמאות לפרובינציית אלברטה לבדה או

יחד עם איחוד של הפרובנציות המערביות של קנדה.


בקולומביה הבריטית, המצב מורכב יותר, ישנה תנועה לא פורמלית ב-BC אשר דורשת ליצור מדינה נפרדת בשם 'קסקדיה'.(תמונה באדיבות: ויקיפדיה)


התנועה למען עצמאות קסקדיה, היא תנועה הדוגלת בעצמאות של אזור הכולל איזור BC מדינת וושינגטון ואורגון של ארצות הברית. תנועה נוספת ב-BC היא התנועה המעוניינת להפוך את אזור העיר ויקטוריה למחוז נפרד בפני עצמו מקולומביה הבריטית. האם חלקים של קנדה יהפכו למדינות עצמאיות, או אולי יצתרפו לארצות הברית, רק הזמן יגיד. מה שבטוח הוא, אם קנדה רוצה לשמור על שלמותה עלייה לתת ייצוג שווה לפרובינציות שלה בסנט, או בדרך אחרת שתמצא לנכון. על קנדה לעבור שינוי קל או יותר מזה בשיטה הפוליטית שלה.


מקורות:


https://en.wikipedia.org/wiki/2019_Canadian_federal_election

https://en.wikipedia.org/wiki/Western_Canada

https://en.wikipedia.org/wiki/Western_alienation

https://en.wikipedia.org/wiki/Cascadia_(independence_movement)


13 צפיות0 תגובות
  • Facebook