חיפוש

חברות ארגון ה -BRIC (ברזיל, רוסיה, הודו, סין), מתכננות להנפיק מטבע קריפטו, לתשלומים.


מדינות ה-BRIC שגם כוללות את דרום אפריקה, מתכננות להנפיק מטבע וירטואלי לתשלומים. ארגון ה- BRIC הוא ארגון של מדינות מתפתחות אשר מחשיבות עצמן או מחשיבים אותן למעצמות עתידיות, למרות שלכל אחת יש את הבעיות שלה בהקשר המעצמתי, ועל כך יש לסקור כל מדינה בנפרד.תמונה באדיבות | ויקיפדיה

כפי שפורסם ב-Bazoola.info על הסכמי ברטן-וודס (ראו הרחבה מאמר בנושא) ההסכם הצמיד מטבעות לאומיים לדולר האמריקאי בעקיפין, כך שארצות הברית הפכה למעשה למעצמה כלכלית. מדינות ה-BRIC מנסות לרתום את הטכנולוגיה הבלוקצ'יין לטובת הקטנת ההגמוניה האמריקאית. כלומר על ידי הנפקת מטבע על רשת הבלוקצ'יין כמתחרה ישיר בדולר האמריקאי. המטבע האמריקאי מאפשר לארצות הברית להשפיע על כלכלת העולם' להטיל עיצומים' ולחזק בעלי ברית.

במהלך פסגה כלכלית שנערכה בברזיל, המדינות החברות דנו בהצעה להנפקת מטבע ומערכת תשלומים מיוחדת שתשמש את חמשת המדינות הנ"ל. את ההצעה הניחה רוסיה על ידי ראש "הקרן הרוסית להשקעות ישירות"' אחד מהארגונים הכלכליים שמנסים להתחרות בבנק העולמי'' וקרן המטבע העולמית' שהן למעשה מוסדות שנשלטים בעקיפין על ידי ארה"ב. מוסדות אלו נוסדו בעקבות הניצחון של בעלות הברית ובראשן ארה"ב במלחמת העולם השניה. אחרי הניצחון נחתמו הסכמי ברטן-וודס. בנוסף "הבנק האסייתי לפיתוח", ו"הבנק האסייתי לפיתוח תשתיות" הם גם מוסדות שהוקמו, על ידי הסינים, המנסים להתחרות במוסדות האמריקאיים.


לכתחילה, התנגדו נחרצות ממשלות סין ורוסיה לשימושים במטבעות וירטואלי, ואסרו זאת בחוק, עקב חשש לפגיעה בכלכלה המקומית. (בגלל האופי של מטבעות אלו, אשר מוציאים את המדינה ויכולתה לפקח עליהן ואף לגבות מיסים על טרנזקציות מסחריות). אך אחרי הודעתו של נשיא סין, שי ג'ינפינג, כי ארצו תשקיע בפיתוח וחקר טכנולוגית הבלוקצ'יין וקריפטוגרפיה, נסללה הדרך להצעה הרוסית בוועידה הכלכלית בברזיל.

ההצעה הגיע עקב הבנה של מדינות ה-BRIC, ובעיקר סין ורוסיה, שאין דרך לערער על הדולר האמריקאי, אלא להצטרף למהפכת הבלוקצ'יין ולהנפיק מטבע ומערכת תשלומים, שלא תעבור דרך מוסדות רשמיים בתקווה שיוכלו לערער על ההגמוניה של הדולר האמריקאי.


ראש הקרן ציין ואמר שהמטבע יהיה שמיש לעסקאות בין המדינות החברות, ואף להשקעה הדדית, בנוסף הוא ציין ש- 20% מההשקעות בכלכלה העולמית מתבצעות במדינות הארגון. בנוסף הוא ציין שהטכנולוגיה קיימת ואין זה מסובך להקים מערכת שכזאת שתהיה מבוססת על מטבע קריפטוגרפי.

סין הודיע זה מכבר שהיא עצמה תשיק מטבע וירטואלי מישלה שיהיה קשור לבנק המרכזי הסיני (מה שנוגד את הרעיון של מטבעות וירטואלים, שהם מבוזרים ולא שייכים לגוף מרכזי).


בתחילת 2018 הבנק המרכזי הרוסי יצא בהודעה, שאומרת כי מטבעות קריפטוגרפיים לא מהווים סיכון ליציבות הכלכלית, בנוסף להצהרה זאת רוסיה חוקקה מספר חוקים הנוגעים לתחום הקריפטוגרפיה והגדירה מה מותר ומה אסור בתחום.


יש לציין שבעבר מספר מדינות חשבו על הרעיון של מטבע וירטואלי ביניהן איראן וונצואלה, אך הדבר לא יצא אל הפועל, האם מדינות ה-BRIC יוציאו את הרעיון אל הפועל כארגון, זה עדין חזון למועד.


כוחות השוק פועלים


יש לציין כי בבורסות השונות למטבעות וירטואלים, ישנם מטבעות יציבים, כלומר מטבעות שאין להן כמעט תנודות, וכולם מוצמדים לדולר האמריקאי, מבלי שהממשלה האמריקאית בכלל התערבה בעניין. כלומר כוחות השוק ויש לציין השוק הכי חופשי שקיים היום, שוק הקריפטוגרפיה. עדיין מעדיף את הדולר האמריקאי על פני הצמדה אחרת נגיד לזהב. כלומר השוק החופשי מאוד, של הקריפטוגרפיה, בוחר בחירה טבעית בדולר האמריקאי.


האמריקאים לא ממש אוהבים את רעיון המטבע הקריפטוגרפי, כפי שהזכרנו, מטבע וירטואלי מוציא את השליטה של המדינה בכלכלה המדינתית. אך ארצות הברית לא אוסרת לגמרי את התחום והוא מוסדר בחלקו.

מבלי שהאמריקאים רצו בכך השוק של המטבעות הוירטואליים ובורסות העוסקות בתחום, ברחבי העולם בחרו להצמיד מטבעות יציבים (שאר המטבעות בעלות תנודתיות גבוהה מאוד) לדולר האמריקאי, שהיא הבעת אמון יוצאת דופן במטבע מדינתי, על ידי ארגונים לא ממסדיים.


לכן, לשחקניות אחרות (מדינות, ארגונים) יש סיכוי נמוך, בכך שהן "מהנדסות מלמעלה" ומנסות בעצמנן ליצור מטבע יציב. מה גם שהאמון במטבעות אלו, יהיה נמוך, מכיוון שארגון מדינתי ינפיק אותם.

בנוסף הכלכלות ברוב מדינות ה-BRIC מקרטעות ובעלות בעיות ייחודיות לכל אחת בנפרד. ארגון ה-BRIC הוא יותר ווישפולפינקין מאשר ארגון בעל "שיניים" בזירה הגלובלית.


כל התהליכים האללו מראים על הרצון לערער על הדומיננטיות של המעצמה הגדולה בעולם בדרכים שונות.

.

.

0 צפיות0 תגובות
  • Facebook