חיפוש

ישראל בחסות מעצמה אזורית. טורקיה, או צרפת. למה, ולמה דווקא אלו.

עודכן ב: ינו 29

על פי סיפרו של פיטר זיהן, "התפרקותם של אומות" בעתיד ישראל תצטרך להישען על מעצמה אזורית מקומית הגובלת בים התיכון, כדי להתקיים. על פי הניתוח של פיטר זיהן שני הישויות המדינתיות שיש להן את הפוטנציאל להפוך בוודאות למעצמות אזוריות בים התיכון ומעבר, הן צרפת וטורקיה ועל ישראל יהיה צורך לתמרן בין שניהן כדי לדאוג להישרדותה ולאינטרסים שלה.

מהתבוננות לעבר האיחוד האירופי אנו רואים שהמדינה הכי משפיעה ומובילה את האיחוד היא גרמניה, אך פיטר זיהן לא מציין אותה כמעצמה אירופית עתידית אלה את צרפת. על פי הניתוח הגיאופוליטי שלו, לצרפת יש את כל התנאים, הכלכליים, דמוגרפיים, וגאוגרפיים בכדי להיות המעצמה האירופית. פיטר זיהן מציין שגם לטורקיה יש פוטנצייל להפוך למעצמה אזורית. מה שהופך את שני המעצמות האזוריות האלה רלוונטיות לישראל היא העובדה ששניהן גובלות בים התיכון. לטורקיה ישנם שאיפות רחבות במזרח התיכון בכלל, אך אנו נתרכז בים התיכון, עקב החשיבות הכלכלית אסטרטגית שלו לישראל.הממשק של טורקיה וצרפת לים התיכון, עושה אותן חשובות לישראל. ישראל מבצעת את רוב המסחר שלה מהים התיכון, במיוחד עם שותפת הסחר הגדולה ביותר שלה, אירופה. לישראל שני נמלי ים בים התיכון. לאחרונה התגלו במים הכלכליים מרבצי גז שהיא מתכוונת לייצא למצרים ירדן ואירופה. מכיוון שהגבולות היבשתיים שלה סגורים עקב סכסוך עם העולם הערבי, זה מאלץ את ישראל להיות תלויה בים התיכון בצורה יוצאת דופן, כאילו הייתה מדינת אי. ישראל זקוקה לנתיבי השייט פתוחים בכדי לבצע את הפעילות הכלכלית שלה ואפילו ההגנתית. לישראל אין עדיין את היכולת להבטיח לעצמה נתיבי שייט ומסחר פתוחים, לכן היא זקוקה למעצמה אזורית שתבטיח את חופש השייט והמסחר או לפחות תשמור על איזה שהוא סדר בים התיכון ובפרט בצידו המזרחי. האופציה שעומדות בפני ישראל היא להסתמך על קשרים ובריתות עם מדינות אגן הים התיכון.


צילום | חברת נמלי ישראל


צרפת כמעצמה


כידועה המדינה המובילה באיחוד האירופי כיום מבחינה מדינית כלכלית ופוליטית היא גרמניה, אך פיטר זיהן בספרו טוען שדווקא צרפת היא זו שתיקח את הבכורה בגלל סיבות גאופוליטיות, אחת מהן היא החלשות של רוסיה והתלות של גרמניה בהספקת אנרגיה ממדינה זו. פגיעה במעמדה של רוסיה וכוחה תביא את גרמניה למבוי שבו היא תצטרך לדאוג להספקת אנרגיה משכנתה מדרום שהיא צרפת. (הכלכלה הכי גדולה באיחוד היא כלכלת גרמניה ודרך מטבע היורו גרמניה שולטת בכלכלת האיחוד).צינור הגז המוביל גז לגרמניה ואירופה מרוסיה | באדיבות - TheMarker


בימים האחרונים נשיא צרפת מנואל מקרון מצדד בשינוי שעל האיחוד האירופי לעבור. מקרון שואף להגדיל את כוחה הגאופוליטי של אירופה כשחקנית מרכזית בזירה העולמית והאזורית. מקרון מציע לאירופה לבחון מחדש את הברית הצפון אטלנטית כלומר נאט"ו, את היחסים עם רוסיה ספקית האנרגיה החשובה של מזרח אירופה וגרמניה בפרט, ואת היחסים עם סין. מקרון שואף להגדיל את הנוכחות של צרפת במזרח התיכון שנתגלה בו גז בכמויות מסחריות.


לאחרונה עקב וירוס הקורונה המשתולל באירופה הציע מקרון לאיחוד האירופי לגלות סולידריות ולהזרים כסף לכלכלות של החברות באיחוד, מהלך שגרמניה מתנגדת לו מחשש שרוב הנטל הכלכלי ייפול על הכלכלה הגרמנית. מה גם שגרמניה רוצה לשמור על מסגרת פיסקלית נוקשה, בניגוד לצרפת המבקשת להראות גמישות ומבקשת להזרים כסף לכלכלות האיחוד, בשעת משבר זו. דבר זה מחזק את הקביעה שהאיחוד האירופי הוא גוף לא אחיד ולמדינות החברות בו אינטרסים מנוגדים, מה שמחליש את כוחו של האיחוד. צרפת מבקשת ליצור אירופה מאוחדת יותר מבחינה כלכלית, ומדינית ולקחת את תפקיד ההובלה מגרמניה.


בנוסף צרפת מבקשת ליצור כוח צבאי אירופאי מאוחד במקום נאט"ו של היום, עקב איבוד עניין של האמריקאים בברית זו עם תום המלחמה הקרה עם ברית המועצות. הנשיא טרמפ כבר רמז לאירופאים שעליהם להקים כוח משל עצמם בכדי להגן על האיחוד, ולא לסמוך על נאט"ו יותר.


ב- 2017 חשפה צרפת את הדוקטרינה הגרעינית שלה. היא הביע חשש מהמרוץ הגרעיני המתרחש בעולם, ורואה אותו כאיום גלובלי. כמעצמה הגרעינית היחידה באיחוד מעמדה של צרפת עולה. כידוע לצרפת יש יכולת גרעינית, יחד עם בריטניה, אך זו כבר לא באיחוד ובניגוד לגרמניה שחסרה יכולת כזאת, עקב תנאי הכניעה שהכתיבו לה בעלות הברית בסוף מלחמת העולם השנייה. מצב זה משאיר את צרפת כמעצמה הגרעינית היחידה באיחוד האירופי. בנוסף צרפת מעודדת את החברות האחרות באיחוד להגיע לשיתוף פעולה ביטחוני תחת המטרייה הגרעינית הצרפתית. צרפת מאמינה שעל רוסיה וסין למלא תפקיד חיובי בביטחונה של אירופה. היא רואה את התמרון בין המעצמות ארצות הברית רוסיה וסין הכרחי ושעל האיחוד לתמרן בין הצדדים ולא לתמוך בצד אחד באופן נחרץ כפי שהיה בזמן המלחמה הקרה על פי הדוקטרינה אשר נאט"ו פועל על פיה.


צרפת היא המדינה היחידה באיחוד האירופי ששלחה כוחות למאלי שבמערב אפריקה כדי להילחם בארגון המדינה האסלאמית ואף הביסה אותו. לאחרונה גם שלחה כוחות למזרח הים התיכון והמפרץ הפרסי, הקורבטה הצרפתית הייתה כלי השייט הראשון שהגיע למפרץ הפרסי כחלק מיוזמה אירופית לאבטח את מיצרי הורמוז שבמפרץ הפרסי. לאחרונה צרפת אירחה תרגיל גדול במימי הים התיכון שכלל את ארה"ב, יוון, טורקיה, טוניס, ומדינות נוספות בנוסף ערכה צרפת תמרון משמעותי יותר ונושאת המטוסים הצרפתית שארל דה-גול עגנה בנמל לימסול הקפריסאי. כל זה נעשה בעקבות העניין הגובר באזור המזרחי של הים התיכון בזכות מרבצי האנרגיה שנתגלו בו. בנוסף, מטוסי F-16 ישראליים ערכו תמרונים משותפים יחד עם מטוסי רפאל צרפתיים מעל מזרח הים התיכון.


כוחות צרפתיים במאלי | צילום: Defesaonline


במאמץ להגביר את השפעתה ונוכחותה במזרח הים התיכון ביקשה צרפת באופן רשמי להצטרף לפורום הגז מזרח ים תיכוני שבו חברות; ישראל, יוון, קפריסין, מצרים ואיטליה, ואף חברות צרפתיות עורכות חיפושים אחרי גז במים הכלכליים של קפריסין ולבנון. יוון וצרפת מרחיבות את שיתוף הפעולה הביטחוני שלהן. כל זה נועד כדי להוות משקל נגד לטורקיה המחפשת הגמוניה באזור גם. בנוסף צרפת מוכרת נשק מתקדם ליוון וקפריסין.תמונה | דבר


צרפת גם מפתחת את הקשרים שלה עם מצריים. שר הביטחון הצרפתי נפגש עם נשיא מצרים עבד אל-פתח אסיסי. צרפת העבירה ביקורת על מדיניותה של טורקיה במזרח הים התיכון במיוחד על ההסכם עם לוב (או מי שמתיימר לייצג את לוב כידוע עדיין משתוללת שם מלחמת אזרחים) שמסמן את המים הכלכליים בין שניהן . אזור המים הכלכלים שסומן נמתח לאורך כל מזרח הים התיכון עד טורקיה בכך חוסם כל אפשרות לשיתוף פעולה בין ישראל ומדינות מזרח הים התיכון עם מדינות דרום אירופאיות בראשם איטליה וצרפת. דבר נוסף הוא שכל אונית מסחר לישראל וממנה תצטרך לעבור דרך אזור כלכלי זה, כולל צינור ה-ESTMED שישראל מתכננת יחד עם קפריסין יוון ואיטליה ואמור לספק גז למערב אירופה.


אזור אסכם המים הכלכלים בין טורקיה ללוב | תמונה Ynet


צרפת עדיין לא יודעת איך מהלכים אלו ישפיעו על מעמדה באירופה ומעמדה במזרח הים התיכון מול טורקיה המעצמה האזורית החשובה באזור זה. גם למצרים יש פוטנציאל לשחק משחק חשוב במזרח הים התיכון ואכן מצרים עושה מאמצים גדולים בשנים האחרונות בהגדלת כוחה הצבאי. אך למצרים בעיות פנימיות של אוכלוסיה גדולה אשר צריך לדאוג להאכיל אותה. ולא נראה שיש למצרים פתרון לבעיה זאת בשנים הקרובות.טורקיה כמעצמה אזורית


טורקיה מחזיקה את הצבא הכי חזק במזרח התיכון, ואף החזק ביותר באירופה. טורקיה היא בעלת הכלכלה ה 17 בגודלה בעולם. היא ממוקמת באזור אסטרטגי בין אירופה לאסיה, והיא חלק מברית נאט"ו, לאחרונה עקב היחלשות הברית טורקיה מראה סימנים של עצמאות צבאית ולא רואה עצמה מחויבת לברית כפי שהייתה בעבר. אחרי ניסיון של שנים להתקבל לאיחוד האירופי, טורקיה הבינה שהיא לא תתקבל לאיחוד וזנחה את השאיפה הזאת. וכיום היא מנהלת מדיניות הרואה עצמה כמעצמה בפני עצמה, עם שאיפות בבלקן, באסיה, אפריקה (לטורקיה בסיסים ימיים בסודן לאורך הים האדום) במזרח התיכון, ובים התיכון בפרט. טורקיה קוראת לתכניות הימיות שלה "המולדת הכחולה" (Mavi Vatan) והן מתפרסות על פני מספר מעגלי השפעה. המעגל הראשוני כולל את, הים השחור, הים האגאי והים התיכון. ובמעגל השני, את ים סוף, הים הכספי, והים הערבי בואכה המפרץ הפרסי. אסטרטגיה זו נועדה בין היתר לספק לטורקיה את צורכי האנרגיה שלה בשאיפה להפוך מהכלכלה ה-17 בעולם לכלכלה ה-10 עד שנת 2023. אם גילוי מרבצי הגז בים התיכון, טורקיה החלה בניסיון השתלטות על החלק המזרחי של הים התיכון. טורקיה רואה עצמה כמעצמה המובילה בים התיכון ובמזרחו בפרט.

הצי הטורקי הוא הצי החזק ביותר במזרח התיכון. ציי ישראל מצריים ויוון, נחותים ממנו ורק לצרפת יש יכולות גבוהות משל הצי הטורקי לפחות ברמה המספרית


ב - 2019 חתמה טורקיה הסכם עם לוב שבו הם חילקו את המים הכלכליים בין המדינות וקבעו מעיין "מסדרון" ימי שנמתח מחופי לוב עד לחופי טורקיה, טורקיה רואה את עצמה כבעלת המשאבים באזור זה כולל, משאבי נפט וגז. סימון המסדרון מסכנת את הקמת צינור הגז EASTMED שישראל מתכננת להניח בין מאגרי הגז שלה לאיטליה דרך קפריסין ויוון. צינור זה עובר דרך המסדרון הכלכלי שטורקיה ולוב סימנו, מה שיכול להביא להתנגשות בין הצדדים המעורבים בפרויקט. מה שיכול להפעיל לחץ על טורקיה עם זאת תפריע לתהליך הנחת הצינור הוא המעורבות של האמריקאים במימון של הצינור, וההכרזה האירופית שצינור הגז הוא פרויקט בעל חשיבות גבוהה לאיחוד מה שיכול לרסן את השאיפות הטורקיות.

ישראל היא כמעין מדינת אי, אין לה מעברי יבשה משמעותיים של סחורות ואנשים עם המדינות השכנות. ולכן כל המסחר שלה והקשר עם העולם מתבצע דרך נמל תעופה אחד ונמלי הים שלה. נוכחות טורקית שתחצוץ בין ישראל לבין שותפת הסחר העיקרית שלה - האיחוד האירופי, יכולה להיות בעיה אסטרטגית ועל ישראל יהיה צורך להסתמך על מעצמה זרה כדי להבטיח את נתיבי השייט שלה. זה יכול להיות הטורקים עצמם או הצרפתים והאמריקאים אם אלה יביעו עניין מספיק בנעשה בים התיכון.

ארצות הברית ככוח מאזן


פיטר זיין מציין שארה"ב תאבד את העניין באזור הזה ותיסוג ממנו כי אין לה יותר אינטרסים חיוניים בו. הסכם ההגנה שישראל אמורה לחתום עם ארצות הברית ובנתיים מתמהמה עקב אילוצים פוליטיים בישראל. אמור לדאוג לעתידה של ישראל. אך עם זאת, לא בטוח שהוא יבטיח את הנוכחות משמעותית של ארה"ב באזור.

עקב מיקומה האסטרטגי של טורקיה, ארצות הברית מעדיפה אותה כשותף אסטרטגי, על פני חברות רבות באיחוד מלבד כמה מדינות במזרח אירופה. בקשת צרפת להצטרף לפורום הגז המזרח ים תיכוני מעלה את חשיבותה של זו בעיני החברות כולל ארצות הברית, במידה וארה"ב תהיה מעורבת בענייני הפקת הגז בים התיכון במידה ויחתם הסכם הגנה בין ישראל לארה"ב יחד עם האינטרסים של ארה"ב בטורקיה ויחד עם זאת שצרפת תהיה חלק מפורום הגז המזרח ים תיכוני סביר להניח שלפחות לטווח זמן קצר ובינוי ארה"ב תהווה כוח המפשר בין הצדדים. אך לטווח הארוך ישראל תצטרך לתמרן בין מספר מעצמות כולל אפילו עם מצרים, כדי לדאוג לכלכלתה וביטחונה.


ולסיום שאלה מעניינת, האם טורקיה תבקש לפתח את שדה מרי-B מול חופי עזה מבלי לשאול את ישראל בעניין. האם השדה הזה יפיק רווחים לעזה שבעזרתם תוכל להתעצם צבאית מול ישראל?מקורות


https://www.israeldefense.co.il/he/node/42374

https://besacenter.org/perspectives-papers/coronavirus-and-macrons-vision-for-europe/

https://www.jpost.com/middle-east/turkey-launches-blue-homeland-naval-drill-582048

5 צפיות0 תגובות
  • Facebook