חיפוש

קלף מיקוח ישראלי, עזה!


טורקיה משמשת בית לאוכלוסיית הפליטים הגדולה בעולם – ארבעה מיליון, בהם יותר מ-3.6 מיליון מסוריה. האיחוד האירופי השיג ב-2016 הסכם עם אנקרה לעצור את הפליטים שעוברים דרכה כדי להגיע לאירופה בתמורה לסיוע כלכלי בסך מיליארדי אירו. דוברת מטעם גוש המדינות מסרה שהאיחוד כבר מעניק "סיוע משמעותי" לטורקיה. "נכון להיום האיחוד האירופי העביר 5.6 מיליארד אירו, שהם 6.2 מיליארד דולר.


(תמונה באדיבות APׂ)


בימים האחרונים לפני ההתקפלות האמריקאית מהאזור הכורדי בסוריה, (עקב חוסר עניין הולך וגובר בנעשה מחוץ לארה"ב, באזורים שאין לארה"ב אינטרס מובהקים בהם). ביצעו הטורקים מהלך שיחסום את האירופאים מלהתערב בפלישה של טורקיה לצפון סוריה, לאזור הכורדי. כפי שהוזכר האירופים חוששים מזרם של מיליוני מהגרים פליטים לכיוונה של אירופה. כך הטורקים בהחזקתם בקלף הפליטים שכנעו את אירופה לא להתערב בפלישה שלהם לצפון סוריה, ובנוסף לכל גם לשלם להם על כך.

ואכן בימים שלפני הפלישה הטורקית לצפון סוריה הכורדית הודיע הרדוע'ן כי יאפשר למליוני פליטים סורים לחצות את ארצו לכיוון אירופה אם זאת לא תתמוך בהקמת אזור חיץ בין צפון סוריה לטובת טורקיה.


.

ההתערבות הבוטה של האירופים ביו"ש ובישראל.


האיחוד האירופי והמדינות החברות בו מעורבים במימון ארגוני דה-לגיטימציה הפועלים לערער את ביטחונה וזהותה של מדינת ישראל בדרכים שונות. כחלק ממערכת הדה לגיטימציה, מעודד האיחוד האירופי מימון של גופים המעוניינים לבטל את אופייה היהודי של מדינת ישראל ולהפוך אותה מ"מדינת אפרטהייד" למדינת כל אזרחיה. אין מדובר בשינוי מצבם של "השטחים הכבושים", אלא בשינוי מהותי של ישראל. מדובר במאמצים להשפיע על המצב הפוליטי הפנים-ישראלי באמצעות עידוד גופים וארגונים, המתנגדים למדיניות הישראלית.


האיחוד האירופי מממן הסתה אנטי-ישראלית ואנטישמית, כזו שבוצעה במשך שנים בידי גורמים של הרשות הפלשתינית, שמומנו זמן רב ללא ביקורת על ידי האיחוד האירופי, או כזו שמתבצעת עד היום במערכות החינוך של אונר"א, שהאיחוד האירופי הפכה לאחרונה למממנת הראשית של הארגון.


האיחוד האירופי רוצה לראות את ישראל כמדינה ללא זהות, ממדינת לאום, (מה שהאירופים עצמם מנסים להתחמק ממנו בגלל ההיסטוריה העקובה מדם שמדינות הלאום שלהם הביאו עליהן). הן מבקשות להפוך אותה, למדינה ללא זהות לאומית, הקולטת זרים בקצב מסחרר ומטשטשת את זהותה.


האיחוד האירופי זה שנים בונה "התנחלויות אירופאיות" ללא הפרעה בשטחי היו"ש וכך מכרסם במשילות הישראלית בשטחי C, המביא לשינויים בשטח דה - פקטו.


למרות שהאיחוד האירופי משקיע כספים בפיתוח ומחקר בישראל, ואף ישראל שותפה למספר תוכניות מחקר אירופאיות, אירופה פועלת למחיקת ישראל בצורתה הנוכחיתו, ולבצע בה שינויים, המסכנים את קיום העם היהודי במדינה ריבונית משלו.


(מפה באדיבות תנועת 'רגבים').

הבריחה מעזה


ועד לשבוע שעבר. אבל כאשר מחברים בין שני הנתונים הללו – מגלים תופעה מעניינת שמטרידה מאוד לא רק את העזתים, אלא גם את הגורמים בינלאומיים הפועלים לשיקום הרצועה.


בחודש מאי 2018 נפתח מעבר רפיח למשך של שמונה חודשים. בשמונת החודשים אלה, זוהתה נסיקה במספר העזתים שעוזבים את רצועת עזה ולא שבים אליה. שלטונות חמאס מנסים ככל יכולתם להצניע את מימדי התופעה, וגם גורמים אחרים לא ממהרים לחלוק את המידע. הקהילה הבינלאומית שכאן הכוונה לאירופית מודאגת ומנסה להזרים כספים בכדי לשקם את הרצועה, אך מה שהם לא מבינים זה לא התשתיות ברצועה הן המניע לעזיבה אלא הדיקטטורה החמסית והקונפליקט שהיא יוצרת עם ישראל שיש לו השלכות לגבי האוכלוסייה.


בארבעת החודשים הראשונים שבהם מעבר רפיח היה פתוח (מאי-ספטמבר) יצאו 36,000 תושבים מהרצועה אך עד היום שבו אליה רק 17,000. כלומר, כמעט כל אדם שני שיצא בפרק הזמן הזה מרצועת עזה, בחר להגר ממנה ליעד אחר בעולם.


היציאה מעזה עבור מי שמבקש לעזוב אותה יקרה מאוד, קל וחומר במונחים עזתים. מספר היוצאים בכל יום עומד על בין עשרות למאות בודדות ונקבע על פי מכסה שמציבים השלטונות המצריים במעבר. הביקוש הוא גבוה מאוד ולפיכך רשימת ההמתנה ארוכה. בכדי לקצר אותה אפשר להיכנס לרשימה מיוחדת שהיא פרי שיתוף פעולה של משרד פרטי בעזה, שלא ברור מי עומד מאחוריו, לבין קציני המעבר המצרים.

מעבר רפיחעל-מנת להיכנס לרשימה צריך לשלם 1,500 דולר, סכום עתק בעבור העזתי הממוצע, שכדי לסבר את האוזן צריך להבין שבעזה שיעור המובטלים עומד על 53% והשכר היומי הממוצע הוא 62 שקל בלבד.

מרבית העזתים שבחרו להגר מהרצועה הם צעירים משכילים שהבינו כי עזה לא תוכל לספק להם אופק למימוש הפוטנציאל שלהם.


רוב העוזבים את הרצועה הם צעירים אקדמיים ובעלי מקצועות חיוניים כמו רופאים, שלא רואים עתיד כל שהוא ברצועה. מאז שהרש"פ החליט לקצץ את העברת כספים לרצועה שנמצאת תחת שלטון החמאס העוין לפת"ח משכורות עובדי המגזר הציבורי בעזה קוצצו והמצב החמיר.


שחיתות במתן אישורי מעבר היא גלויה כאשר קיים "משרד קטן" העוסק בכך, זה ברור שהחמאס מעורב כאן, כך הוא משיג עוד כספים על גב תושבי הרצועה, בכדי לזרז את מקומם ברשימת ההמתנה ליציאה מהרצועה, משלמים העזתים שוחד לחמאס בתמורה לקידום ברשימה.


אם מסתכלים על התמונה הכללית, בשמונת החודשים שמעבר רפיח היה פתוח יצאו מעזה כמעט 100,000 איש. הנתון הזה כולל רק את מספר היוצאים מהרצועה ולא מגלם את מספר האנשים מתוכם שחזרו מחו"ל.

הנתיבים הפופולריים של המהגרים הם יציאה מעזה לקהיר, ומשם או נסיעה יבשתית מערבה דרך מדינות צפון אפריקה והגעה לא-חוקית דרך הים לאירופה, או שמקהיר הם יוצאים בטיסה לטורקיה או יוון, המהוות לרוב תחנות ביניים עבורם בדרך למערב אירופה או לצפון אמריקה. גורמים מודאגים ברצועה מתריעים ומבקשים למנוע יציאה זו מהרצועה במיוחד לבעלי מקצועות חיוניים.

הקלף העזתיהקלף(תמונה באדיבות AP)
עזה מוקפת מצפון ומזרח בישראל, וזאת נמצאת איתה במצב לוחמה. מדרום עזה גובלת במצריים, וממערב בים התיכון, שישראל מטילה מצור מצד זה בעזרת חיל הים שלה. אם ישראל חפצת חיים, כמדינה ריבונית אליה לאפשר לעזתים לצאת מהרצועה ביתר קלות. הדרך לעשות זאת היא לא דרך ישראל, גופה וגם לא דרך מצריים, מכיוון שזאת שולטת במעברי הגבול שלה. ישראל צריכה להשיג את חיל הים שלה לגבול הימי שלה עם עזה מצפון, או לכול היותר להתעלם מסירות עזתיות עמוסות פליטים. לתת לסירות של פליטים."להסתנן בחשאי" בדרך לאירופה.


ישראל יכולה להפעיל לחץ על אירופה בערוצים חשאיים שתסיג את האירגונים הפועלים בשמה בישראל, ותפסיק את ממונם, אחרת שתף של פליטים עזתיים, המשוועים לצאת מהרצועה לכיוון מדינות אירופה ומדינות אחרות.


יחד עם זאת, על ישראל להיות מתואמת עם קפריסין ויוון, מכיוון ששתי מדינות אלא נמצאות בברית אסטרטגית עם ישראל, עקב גילויי הגז במזרח הים התיכון ולתישת העיניים של הטורקים על מאגרי גז אלו.


לעיניין זה יש זווית מצרית גם, מכיוון שהיעד הכי קרוב לסירות העזתיות הוא צפון סיני, יש לתאם עם המצרים. יש לרמוז למצרים שיתנו לפליטים אלה להמשיך למדינות אחרות, כפי שקורה היום בפועל.


פתיחת נטיב מילוט מעזה לאירופה היא הדרך היחידה להפעיל לחץ על זאת. הגיע הזמן שממשלת ישראל תתנהג כמעצמה אזורית בעלת אינטרסים משל עצמה. העמידה הרופסת של ישראל מול האיחוד החלש, והלא משמעותי בזירה הבין לאומית, מזמין צרות נוספות מכיוון זה בעתיד.

אחת הדרכים האפקטיביות ביותר אשר ניתן להשפיע על האיחוד האירופי הוא על ידי מה שהיא מבקשת לישראל אבל מנסה להימנע היא בעצמה ממנו וזה הוא שתף לא פוסק של מהגרים.

וזה הוא הקלף העזתי של ישראל.


84 צפיות0 תגובות
  • Facebook