חיפוש

תנועת ההתנחלות הפלסטינית

אין מאמר זה טוען שלפלסטינים אין זכויות על הארץ . אך הניסיון להגיע אתם לפשרה, במשך השנים לא צלח בלשון המעטה, מצב זה שהפלסטינים אינם מכירים בזכויות הילידות של היהודים בארץ, ובזכותם על הארץ, לא מתיר ברירה ליהודים אלה לספח את כל הארץ, ולהשאיר לפלסטינים אוטונומיה מדינית מוגבלת על גב ההר, לעת עתה, עד סיפוח מלא בעתיד.

כשמדברים על תנועת התיישבות או התנחלות זה תמיד בהקשר הישראלי של העניין. אך העובדה היא שהיהודים הם אוכלוסיה ילידית של דרום הלבנט, זה ניתן להוכחה בצורה קלה. אך גם היהודים עם השנים התערו באוכלוסיות אחרות מסיבות כאלו ואחרות, אך תמיד שמרו על תרבות וזיקה יהודית לארץ - ישראל.


מחקרים מראים שגם הפלסטינים מוצאם משלוש קבוצות עיקריות : כובשים מוסלמים, מהגרים ערבים, ומומרים מקומיים לאסלאם ולנצרות. הכיבוש המוסלמי של ביזנטיון (האימפריה הרומית המזרחית) הפלסטינית במאה ה-7 לספירת הנוצרים, היא דוגמא של התנחלות שהגיע בעיקרה במהלך המאה ה- 19 וה- 20 מאות שהארץ הייתה תחת כיבוש העותמני ובריטי.


האקדמיה היום מיישמת את הגדרת הקולוניאליזם והתנחלות על-פי תרבויות מסוימות, האירופית בעיקר, אבל נוטה לשכוח או לא הזכיר תופעות דומות בשאר העולם שנוהג כך משחר האנושות. לדוגמא כשמדברים על סחר עבדים, מייד עולה לנו לראש, ארופאים סוחרים באפריקאים, אך סחר העבדים היה ער, ואף עדיין מתקיים בעולם המוסלמי.


הכיבוש העות'מאני של המזה"ת לא נחשב לקולוניאליזם מכיוון שהעותמנים לא היו אירופים אך נהגו בשיטות אשר מוגדרות קולוניאליות. ואף היום מפעילות ניאו-קולוניאליזם. התרבות האירופוצנטרית, מאשימה עצמה בכל תחלואי העולם ומצד שני רואה עצמה כמרכז העולם. גם מבחינה מוסרית.


כשמדברים על התנחלות וקולוניאליזם, מדברים הרבה פעמים על קבוצת אנשים שמגיע לכברת ארץ, מתיישבת בה ומוחקת את זהות המקומיים. בעת המודרנית שמדברים על מחיקת התרבות הילידית על ידי המתיישבים בדרך כלל מתכוונים; לארה"ב, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד, אפריקה, רודזיה, וישראל.


הטיעון שמשמיעים נגד תהליך שיבת היהודים לארצם, הוא בעיקר כנגד הציונות הנתפסת כתנועה אימפריאליסטית שהייתה מכשיר בידיים של הקולוניאליזם הבריטי. היהודים נתפסים כאוכלוסיה זרה אשר הושתלה בפלסטינה. אוכלוסיה זרה זו שיעבדה את המקומיים ואף הפכה את חלקם לפליטים שברחו מארצם. לפעמים אף משתמשים במושגים קשים כמו רצח עם, מוחשי ותרבותי. ולכן אין לנהל משא ומתן עם מתנחלים אלו. אולם מונחים אלו לא מתאימים למזרח התיכון (וגם ליתר העולם, מכיוון שאלו הגדרות אירופאיות שכדי שישאירו אותן לעצמם).

תחילת הציונות החלה כשר העות'מאנים שלטו בארץ-ישראל וכידוע העות'מאנים היו עוינים לרעיון של עצמאות יהודית. ובאשר לבריטים, אלו בתחילה הביעו תמיכה ברעיון של בית לאומי לעם היהודי, אך בהמשך תמיכה זו נעלמה ואף הבריטים חוקקו חוקים המגבילים הגירה של יהודים לארץ-ישראל והפריעו לה. בנוסף החלק המזרחי של ארץ-ישראל, כלומר עבר הירדן ניתן למשפחה האשמית עקב אילוצים פוליטיים שבאו על חשבון היהודים מבלי להתחשב בהם.


התנחלות קולוניאלית ללא קולוניאל מאחוריה היא לא קולוניליסטית. הרי ליהודים לא הייתה כל ישות מדינית שבשמה הם באו להתנחל ולנצל את משאבי הארץ טובת מדינת האם, שלא הייתה קיימת בהקשר היהודי. ידוע שהיהודים היו מפוזרים במספר מדינות באירופה ואף מאוחר יותר הצטרפו אליהם יהודים שהיו פזורים ברחבי העולם המוסלמי, כלומר לא הייתה ישות שבשמה היהודים העבירו תהליך של קולוניליזציה את ארץ-ישראל.


למרבה האירוניה המצב אצל הערבים הפלסטינים היה שונה, החוקר פנחס ענברי חקר מצא שישנם מסורות שונות אצל שבטים פלסטינים שונים המספרות מסורת של הגירה הרואות עצמן כקבוצות מהגרות. על פי ענברי, חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מסורות אלו נמשכות עד היום.


אז הערבים עצמם רואים את מוצאם מקבוצות של ערבים שהגיעו מהמרחב הערבי וממומרים יהודים ונוצרים שהתאסלמו. מאז ומתמיד עד שנות ה- 40 של המאה ה-20. כאנקדוטה המנהיג הפלסטיני סאיב אריקט הרואה עצמו כצאצא של כנענים מוצאו משבט החוביטת אשר הגיע לעבר הירדן מחצי האי ערב.


גם ההודעה הטלוויזיונית של פתחי חמד משרי החמאס בעזה לטלוויזיה המצרית שבה אמר "חצי מהפלסטינים מוצאם במצריים, והחצי השני מערב הסעודית" היא יותר כנה מאשר התענה שהם צאצאים של הכנענים.


אולם אין לטעון כאן כי "אין פלסטינים" פיטר אנדרסון בספרו "קהילות מדומיינות" טען שכל קהילה המגדירה עצמה בזהות משלה, אז היא קיימת. לעשות זאת יהיה לא נכון מבחינה הגיונית. לפלסטינים הזכות להגדיר את עצמם כפי שהם רואים לנכון. אולם מה שהפלסטינים לא יכולים לטעון הוא שהם האוכלוסייה הילידית של פלסטין והיהודים הם מתנחלים-קולוניאליסטים.על פי "הפורום המזרח - תיכוני, בין השנים 1922-1931 הגיעו לארץ ישראל מהגרי עבודה מהסביבה בכמויות גדולות כדי לשפר את חייהם, ולמצוא עבודה בכלכלה של הארץ המתפתחת שאליה הגיעו. ההגירה הייתה כל כך גבוה שבכל שנה בשנים האלה האוכלוסייה הערבית הגדילה את עצמה ב-2.5%.


באשר להגירה מודרנית, ענברי יכול היה להצביע על העלייה המתועדת היטב במספרים במפקד הפלסטיני משנת 1922 עד 1931, שנוצרה כתוצאה מהגירה בלתי חוקית שגרמה להתפתחות התשתית והכלכלה באזור. הערכה אחת רואה כי כ- 37% מהגידול באוכלוסייה הפלסטינית בין 1922 ל -1931, מעל 60,000 איש, היו תוצאה של הגירה בלתי חוקית. מחקר אחר מצא כי משנת 1932 עד 1946 נכנסו למדינה עוד 60,000 מהגרים בלתי חוקיים, כאשר יובאו כלות (כמו שהים הערבים מייבאים כלות מירדן והרשות) אלה היו בנוסף לזרם הגדול של עובדים ערבים משנת 1940.


כל אלה לא רומזים לכך שהארץ הייתה ריקה, אך התושבים שחיו על אדמה זו היגרו אליה עם השנים

הטענות למציאת זהות אתנית פלסטינית נפרדת כבר במאה ה -17 אינן מדויקות. במקום זאת, הרעיון התפתח בשנים שלפני, ובעיקר אחרי מלחמת העולם הראשונה, תוך התמודדות עם זהויות שבטיות דתיות עמוקות יותר. הזהות הלאומית הפלסטינית התגבשה בהדרגה במהלך העשורים הבאים, דרך חוויות שליליות, כמו ה"המרד הערבי" בשנים 1936-39, דחיית החלוקה בשנת 1947, מלחמת העצמאות הישראלית של 1948-49 ו הפליטות שזאת הביאה עליהם. ניתן לקבוע שהלאומיות והזהות הפלסטינית הם בעיקר תגובה ללאומיות היהודית.


אין מאמר זה טוען שלפלסטינים אין זכויות על הארץ . אך הניסיון להגיע אתם לפשרה, במשך השנים לא צלח בלשון המעטה, מצב זה שהפלסטינים אינם מכירים בזכויות הילידות של היהודים בארץ, ובזכותם על הארץ, לא מתיר ברירה ליהודים אלה לספח את כל הארץ, ולהשאיר לפלסטינים אוטונומיה מדינית מוגבלת על גב ההר, לעת עתה, עד סיפוח מלא בעתיד.מקורות:

https://www.meforum.org/522/the-smoking-gun-arab-immigration-into-palestine

https://besacenter.org/perspectives-papers/palestinians-settlers-colonialism/

http://jcpa.org/article/who-are-the-palestinians/

4 צפיות0 תגובות
  • Facebook